جوجه کباب یکی از غذا‌های لذیذ و پر‌طرفدار ایرانی بوده که علاوه بر طرز طبخ بسیار آسان، زمان خیلی کمی هم صرف پخت آن می‌شود. دستورهای بسیار متنوعی برای مزه‌دار کردن و پخت این غذا وجود دارد که قبلا با انواع جوجه کباب و طعم‌های مختلف آن آشنا شدیم. جوجه کباب روی منقل از انواع کباب‌های خوشمزه ایرانی است. دانستن نکات طرز تهیه جوجه زعفرانی می‌تواند برای تدارک ناهار یک روز تعطیل و یا غذای پیک نیک حسابی کمک دست شما باشد.

برای آموزش طرز تهیه انواع جوجه کباب و طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی با این مطلب از استاربال همراه باشید.

آموزش طرز تهیه جوجه زعفرانی

در حقیقت هر خانواده نسبت به ذائقه خود از مواد مختلفی برای طعم‌دار کردن آن استفاده می‌کنند، مواد متداول برای طعم‌دار کردن جوجه کباب پیاز، زعفران و آبلیمو هستند. از روش‌های مختلف طبخ نیز می‌توان به جوجه کباب ذغالی و جوجه کباب تابه‌ای اشاره کرد.

برای خرید جوجه کباب زعفرانی آماده و طعم‌دار به فروشگاه آنلاین مواد پروتئینی استاربال مراجعه کنید.

مواد لازم برای آماده سازی جوجه زعفرانی

  • سینه، فیله یا ران مرغ: ۱ تا ۱٫۵ کیلوگرم
  • سس مایونز: ۲ قاشق غذاخوری
  • ماست چکیده: ۲ قاشق غذاخوری
  • سس خردل: ۲ قاشق غذاخوری
  • آب لیمو ترش تازه: ۳ قاشق غذاخوری
  • زعفران دم کرده: نصف فنجان بصورت غلیظ
  • پیاز: ۳ عدد
  • فلفل دلمه‌ای: ۱ عدد
  • روغن مایع: ۳ قاشق غذاخوری
  • نمک، فلفل سیاه و کره: به اندازه نیاز

مواد لازم برای آماده سازی جوجه زعفرانی

طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

مرحله اول

برای تهیه جوجه کباب زعفرانی ابتدا باید قسمت‌های مناسب گوشت مرغ را انتخاب کنیم. اگر بخواهیم جوجه کباب را برای مجالس درست کنیم، سینه و فیله مرغ بهترین گزینه هستند، چون به راحتی خرد می‌شوند و می‌توان آنها را به صورت یکدست به سیخ کشید. اما اگر می‌خواهید برای خودتان جوجه کباب درست کنید، توصیه می‌کنیم که برای خوشمزگی بیشتر بهتر است از یک مرغ کامل استفاده شود.

برای خرید مرغ کامل و قسمت مختلف: ران، سینه، بال، کتف و فیله مرغ به فروشگاه مواد پروتئینی استاربال مراجعه کنید.

مرحله دوم

توصیه استاربال به شما این است که برای تجربه بهتر، جوجه کباب را به صورت مخلوط با استخوان و بدون استخوان درست کنید. یعنی قسمت‌هایی مثل سینه مرغ را بدون استخوان و قسمت‌هایی مثل ران، کتف و بال را با استخوان درست کنید.

طرز تهیه جوجه کباب تابه‌ای

مرحله سوم

در این مرحله گوشت مرغ را پس از خرد کردن درون یک کاسه بزرگ می‌ریزیم، سپس زعفران دم کرده را اضافه می‌کنیم و به خوبی با گوشت مرغ ترکیب می‌کنیم تا تمام قسمت‌های گوشت مرغ به خوبی رنگ بگیرند.

طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

حالا روی درب کاسه را با سلفون می‌پوشانیم و به مدت یک ساعت در یخچال قرار می‌دهیم تا زعفران به خوبی به خورد تکه‌های گوشت مرغ برود. پس از گذشت یک ساعت کاسه را از یخچال خارج می‌کنیم، سپس روغن مایع را اضافه می‌کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله تکه‌های گوشت مرغ را به خوبی زیرو ور می‌کنیم تا با یک لایه روغن مایع به خوبی کاور شوند، این کار باعث می‌شود که جوجه‌ها پس از پخت آبدار و نرم بمانند و آب لیمو ترش باعث خشک شدن جوجه‌ها نشود.

در ادامه سس خردل را به همراه سس مایونز، ماست چکیده، آب لیمو ترش و مقداری نمک و فلفل سیاه به کاسه اضافه می‌کنیم و مجددا با هم مخلوط می‌کنیم تا مواد یکدست شوند.

مرحله پنجم

در آخر پیاز و فلفل دلمه‌ای را به صورت خلالی درشت خرد می‌کنیم و به کاسه اضافه می‌کنیم. کمی مواد را زیر و رو می‌کنیم تا پیاز و فلفل دلمه‌ای هم با دیگر مواد ترکیب شوند. در ادامه روی درب کاسه را مجددا سلفون می‌کشیم. به مدت حداقل ۴ ساعت در یخچال قرار می‌دهیم تا طعم مواد به خوبی به خوردشان برود.

طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی استاربال

نکته: البته توصیه می‌کنیم اگر جوجه کباب لذیذ و پفکی می‌خواهید از شب قبل مواد را آماده کنید و در یخچال قرار دهید.

مرحله ششم

پس از اینکه به سیخ کشیدن جوجه‌ها به پایان رسید، منقل ذغال را به صورت یکدست آماده می‌کنیم و سیخ‌ها روی منقل می‌چینیم. در صورت تمایل می‌توانیم قبل از کباب کردن جوجه‌ها، مجددا کمی نمک اضافه کنیم. در نهایت جوجه کباب را به همراه برنج یا نان سرو می‌کنیم.طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی

نکات مهم طرز تهیه جوجه کباب

رنگ و طعم بهتر زعفران در جوجه‌ها

دلیل اینکه در بالا اشاره کردیم که ابتدا زعفران را اضافه می کنیم و به مدت یک ساعت در یخچال قرار می‌دهیم تا زعفران به طور کامل وارد بافت گوشت مرغ شود این است که اگر زعفران را به همراه دیگر مواد اضافه کنیم، پیاز طعم و عطر زعفران را از بین خواهد برد.

جلوگیری از سفت شدن جوجه کباب

دلیل سفت شدن جوجه کباب نمک و آب لیمو ترش هستند. اگر قبل از کاور کردن تکه‌های گوشت مرغ با روغن مایع، نمک و آب لیمو ترش را اضافه کنیم، در پایان جوجه کباب ما سفت و خشک خواهد شد. البته اضافه کردن نمک و آب لیمو ترش بیش از اندازه هم می‌تواند جوجه کباب را سفت کند.


کلام پایانی

در این مطلب به طرز تهیه جوجه کباب زعفرانی پرداختیم و سعی کردیم تا تمام نکاتی که به شما کمک می‌کند تا جوجه زعفرانی خوش‌طعم‌تری تهیه کنید، را آموزش دهیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. در پایان از شما دعوت می‌کنیم تا ما را مهمان نظرات ارزشمند خود کنید.