جوجه ترش یکی از انواع غذاهای خوشمزه و پر‌طرفدار ایرانی است که اصالتا متعلق به شمال کشور می‌باشد. این کباب خوشمزه شباهت‌های زیادی به جوجه کباب دارد و به‌خاطر استفاده از چاشنی‌های خوشمزه در تهیه آن، طعم بسیار خوبی دارد. جوجه ترش در کنار غذاهایی مثل کباب ترش، اکبر جوجه و … از معروف‌ترین غذاهای شمالی است. توصیه می‌کنیم اگر گذرتان به استان‌‌های گیلان و مازندران افتاد حتما جوجه ترش را در رستوران‌های سنتی شمال تجربه کنید.

طرز تهیه جوجه کباب ترش گیلانی

 با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می‌توانید برای ۴ نفر جوجه ترش تهیه کنید. در صورتی که می‌خواهید مقداری کمتر یا بیشتری جوجه ترش تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. پس برای آموزش طرز تهیه جوجه ترش رستورانی با استاربال همراه باشید.

برای خرید جوجه کباب ترش آماده و مزه‌دار شده به فروشگاه آنلاین مواد پروتئینی استاربال مراجعه کنید.

طرز تهیه جوجه ترش گیلانی

مواد لازم جوجه ترش 

  • پیاز بزرگ ۱ عدد
  • مغز گردو ۸ عدد
  • سینه با فیله مرغ ۶۰۰ گرم
  • روغن مایع به اندازه کافی
  • رب انار ترش 2 قاشق غذاخوری  
  • نمک و فلفل سیاه به اندازه کافی
  • ماست پر‌چرب ۲ قاشق غذاخوری
  • زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه جوجه ترش تابه ای و زغالی

مرحله اول

ابتدا سینه مرغ را تمیز کنید و آنرا به صورت قطعات مربع شکل خرد کنید (کمی کوچکتر از قطعات جوجه کباب) سپس تکه‌های مرغ را داخل یک کاسه مناسب بریزید. در ادامه پیاز را به صورت خلالی خرد کنید و به کاسه اضافه کنید.

مرحله دوم

در مرحله بعدی ماست را در یک کاسه کوچک با زعفران به خوبی مخلوط کنید، سپس به کاسه حاوی مرغ اضافه کنید. گردوها را آسیاب کنید و به همراه رب انار، ۲ قاشق غذاخوری روغن مایع و مقداری نمک و فلفل سیاه به کاسه اضافه کنید. مواد را با دست زیر و رو کنید تا کاملا با هم مخلوط شوند و تمام تکه‌های گوشت مرغ را پوشش دهند. پس از اینکه مواد را به خوبی مخلوط کردید درب کاسه را با یک سلفون بپوشانید و آنرا به مدت ۴ ساعت در یخچال قرار دهید تا گوشت مرغ طعم‌دار شود.طرز تهیه جوجه ترش تابه ای و زغالیمرحله سوم

پس از گذشت ۴ ساعت کاسه را از یخچال خارج کنید و تکه‌های مرغ را به سیخ بکشید. اگر می‌خواهید کباب را در تابه درست کنید از سیخ چوبی استفاده کنید و اگر می‌خواهید کباب را با ذغال تهیه کنید از سیخ فلزی استفاده کنید.

طرز تهیه جوجه ترش ذغالی

مرحله پنجم

برای تهیه جوجه ترش ذغالی ابتدا منقل را آماده کنید و توجه داشته باشید که ذغال‌ها حتما به صورت یکدست روشن شده باشند، سپس سیخ‌ها را روی منقل بچینید و جوجه ترش را کباب کنید. در پایان جوجه ترش را به همراه برنج و زیتون پرورده سرو کنید.

طرز تهیه جوجه ترش ذغالی

طرز تهیه جوجه ترش تابه ای

برای تهیه جوجه کباب ترش در تابه ابتدا یک تابه بزرگ و جا‌دار روی حرارت قرار دهید. مقداری خیلی کمی روغن مایع در آن بریزید به حدی که فقط کمی چرب شود، سپس سیخ‌ها را داخل تابه بچینید و اجازه دهید جوجه ترش با حرارت بسیار ملایم سرخ شود.

طرز تهیه جوجه ترش تابه ای

نکات اصلی تهیه جوجه کباب ترش اصیل شمالی

خیلی از کسانی که در منزل جوجه ترش درست می‌کنند همیشه با این مشکل مواجه می‌شوند که جوجه ترش خانگی‌شان طعمش شبیه به جوجه ترش‌های گیلانی نیست. یکی از نکات مهم در تهیه جوجه ترش رب انار است. در صورتی که تمایل دارید جوجه ترش شما شبیه جوجه ترش‌های رستوران‌های شمال کشور شود، باید از رب انار مرغوب شمالی با طعم ترش استفاده کنید. استفاده از رب انار نامرغوب یا رب انار شیرین باعث می‌شود طعم جوجه ترش شما خیلی عالی نشود.

یکی دیگر از نکاتی که در تهیه جوجه ترش‌های گیلانی به کار می‌رود این است که در برخی رستوران‌ها برای طعم دار کردن جوجه‌ها از آب انار و آب نارنج تازه استفاده می‌شود که این موضوع باعث خوشمزه‌تر شدن جوجه‌ها می‌شود.


کلام پایانی

در این مطلب به طرز تهیه جوجه کباب ترش رستورانی پرداختیم و سعی کردیم تا تمام نکاتی که به شما کمک می‌کند تا جوجه ترش خوش‌طعم‌تری تهیه کنید، را آموزش دهیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. در پایان از شما دعوت می‌کنیم تا ما را مهمان نظرات ارزشمند خود کنید.